oravak

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mojich sedem divov Demänovskej doliny

...a ako som sa ocitol v stratenom svete

1, Demänovská dolina

Úžasná perla našej takmer nedotknutej prírody. Kam sa len pohnete, objavujete nové a nové  nádherné scenérie na pomerne malom území. Ak si to tu chcete plne vychutnať, tak je to na niekoľko dlhých dovoleniek a to si musíte ešte užiť poriadne dlhý dôchodok. Ja som sa do tohto kraja zamiloval a hoc som prebehol Západné Tatry, časť Vysokých Tatier, Slovenský raj, Rozsutec atď., toto je pre mňa zatiaľ ten najvyšší  zážitkový „LEVEL“, ktorý naša príroda ponúka.


 
Niekde v zadu zahalený v hmlovom opare sa nachádza náš hotel FIM.

Všade prítomná vodaSkalné masívy sú všade okolo


Tajomné diery strácajúce sa v zemi sú lákavé


Z objavených jaskýň potom môžete pozorovať takéto úchvatné prírodné scenérie
Turistické chodníky núkajú krásne zákutia
Krátky pohľad do Strateného sveta chodníkom na Poľanu

2, Stratený svet

 Asi dvadsať minút od hotela som objavil doslova Stratený svet. Slovami ťažko opísať tú nádheru a ani fotoaparátom som túto nádheru nedokázal úplne zachytiť, lebo som nemal kam umiestniť statív. Ale to, čo som uzrel, mi doslova vyrazilo dych a ďalej som už len "chrčal" od tej neskutočnej nádhery. Tomuto náhodnému objavu napomohlo mnou nezavinené vybočenie z chodníka po žltej trase smerom na Poľanu, kvôli spadnutému stromu. Najprv som prechádzal popod minimálne sto metrové kolmé bralá, kde si tu našli skalolezci svoj raj, čomu nasvedčovali všadeprítomné skoby. Za týmto úsekom sa už nachádzalo len nedostupné údolie so skalnými stenami, no proste nádhera, vyrážajúca dych.


Náhodne som natrafil na chodník, ktorí si tu vyšľapali skalolezci.

A dostávam sa ku kolmým bralám, ovešanými skobami
Tak tu sa musia lezci poriadne vyblázniť -  kolmé bralá sú tu v dĺžke min 200m a výške min 100m
Výhľad z tohto miesta je úchvatný
Nielen skalolezcom sa núkajú takéto pohľady  -v pozadí Chopok
Za týmito stromami sa skrýva Stratený svet - v pozadí Poľana
Celý masív je nedostupný a stromy tu vyrastajú z každej štrbinky v skalách
S pokorou obdivujem okolitú nádheru
Zahryzol som sa do kmeňa stromu, aby som si uvoľnil ruky a spravil pár záberov, ale nejde to.
Vraciam sa uchvátený späť, prechádzajúc popod lezecké steny
Pod bralami nájdete aj spomienky na tých,ktorým hory učarovali
- navždy

3, Zlaté skaly

Všadeprítomné skalné útvary predvádzajú neustále očarujúce divadlo. Niekedy si treba počkať na vhodný moment záberu, inokedy sa k tej kráse treba proste vyštverať, ale stojí to za tú trpezlivosť a námahu.


Zlatá hora - chodníkom ku Jaskyni Slobody.


Objavil som ďalšie zlaté bralo chodníkom na Poľanu. Od tejto chvíle som sa stal pravdepodobne bohatým človekom - na ďalší fascinujúci zážitok.

4, Všade prítomná voda

Prechádzate popod bralá, tečie vám za golier, prípadne sa valí  oproti vám turistickým chodníkom a kvapká takmer zovšadiaľ. Kam sa pohnete, tečie nejaká voda - je takmer všade, ale vôbec neprekáža. aj e stálym spoločníkom pri potulkách nádhernou prírodou Demänovskej doliny. Až tu si človek uvedomuje, akú nesmiernu cenu má les pre človeka, ktorý sa k nemu správa však ako k nepriateľovi. Zažili sme tu dve poriadne prietrže, kedy z oblohy padali neuveriteľné hektolitre vody, V správach som  vtedy z  údesom pozoroval, ako voda v Martine, Handlovej a iných mestách ničí majetok ,berie ľudské životy. Z hotelovej izby  hotela FIM, ktorý je postavený dva metre od  riečky Demänovky som s malou dušičkou  pozoroval, ako si táto neustále burácajúca rieka poradí s práve prebiehajúcim  prívalom vody, padajúcim z nebies. Demänovka sa však len trochu zamútila a stúpla  o pár centimetrov a spievala si naďalej svoju pieseň búrlivej, ale vlastne pokojnej rieky.


Demänovka ráno po večernej prietrži mračien


Turistickým chodníkom na Poľanu


Začiatok turistického chodníka do Strateného sveta


5, Všade prítomné machy, stromy a huby

Náročný a nedostupný terén pravdepodobne  zabránil komerčnému vyrubovaniu lesa. Symbióza miestnych pralesov s machmi tak vytvorila úžasný ekosystém, ktorý dokáže rýchlo vstrebať milióny litrov vody a tie potom uvážene rozviesť do horských bystrín. V okolitých lesoch sa nachádza množstvo húb a keby som mal fotiť všetky  nájdené dubáky, ktoré som nezbieral, tak by mi nestačila na to pamäťová karta. Tak len pre pravdivosť tvrdenia, že rástli ponúkam aspoň jeden záber.


Machy a lišajníky nasávajú do seba úžasné množstvo vody


Nezbieram, len fotím


6, Od jaskyne ku jaskyni

Na malom úseku sa tu nachádza množstvo prístupných jaskýň. Určite sa však vyberte turistickým chodníkom popri rieke Demänovke od hotela FIM, kde sa nachádza Jaskyňa Slobody, ku Demänovskej ľadovej jaskyni. Nádherný a nenáročný dvoj kilometrový úsek, kde vás čaká mnoho pekných scenérií. Tak teraz vás mlčky prevediem týmto nádherným úsekom.


 Naša úcta by mala patriť všetkým, ktorí položili svoje životy pri odhaľovaní nepoznaného.

7, Hotel FIM

Určite medzi mojich sedem divov patrí hotel FIM. Znovu sme sa tu radi vrátili asi po dvoch mesiacoch a opäť  čakali nás tu opäť TOP služby. Príjemný personál, dobrá kuchyňa, množstvo možností na športovanie a relaxáciu priamo v hoteli. Rodiny s deťmi si tu prídu na svoje po celý deň, tak ako aj dôchodcovia z dôvodu množstva relaxačných procedúr. Turisti po namáhavých túrach majú k dispozícii maséra, bazén a vírivú vaňu. Je dosť ťažké vymýšľať nové slová chvály a tak už teraz len jednoducho, "Odporúčame, odporúčame a ešte raz vrelo a úprimne odporúčame!!!". Relax Hotel*** FIM- Demänovská dolina - Jasná

 

Náš prvý týždeň v Demänovskej doline - úchvatnééé!
- Foto - autor článku - fotoaparát Canon SX 10 IS -fotografie sú neupravované

článok bol uverejnený aj pod názvom
Objavujte zlaté hory na Slovensku na orava.blog.pravda.skTuristika a cestovanie | stály odkaz

Komentáre

 1. oravák-dobré ráno-veru áno
  súhlasím s tebou
  naša príroda nám ponúka zážitkové nebo..
  to bolo motto môjho muža:
  domov načim poznat
  mna neláka cudzia "kaluža"..
  KRIVáN,TATRY,RAJ
  tam je ten najkrajší srdcu môjmu kraj..
  dnes už len v spomienkach lovím
  bo pre zdravie si viac chodit do hôr nedovolím..
  dobre vedieš,učíš-svoje deti..
  nech vám slniečko v duši i na cesty svieti..
  publikované: | autor: radost (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. Radost,
  som rád, že som ti ponúkol aspoň takúto zdravotnú prechádzku
  publikované: | autor: orava (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014